شیطون بلای خونه ما

ای کاش عشق را زبان سخن بود.

                                             "احمد شاملو"

                                          زیبا

                                              

روز پنجم هر ماه و ماه دوازدهم هر سال «اسفند» یا «سپندارمذ» یا «اسپندارمد» نام دارد.

این واژه که در اوستایی «سْپِنْتَه آرمَئیتی»(Spenta-Ârmaiti) می‌باشد و نام چهارمین امشاسپند است، از دو بخش «سپنته»(Spenta) یا «سپند» به مانک پاک و مقدس و «آرمئیتی»(Ârmaiti) به مانک فروتنی و بردباری تشکیل شده است و مانک این دو با هم فروتنی ِپاک و مقدس است. این واژه در پهلوی «سپندارمت»(SpandÂrmat) و در فارسی «سپندارمذ» و «اسفندارمذ» و «اسفند» شده است.

امشاسپند سپندارمذ، نگهبان و ایزدبانوی زمین ِسرسبز و نشانی از باروری و زایش است.

جشن اسفندگان (سپندارمذگان) یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز 29 بهمن برگزار می‌شود. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند. اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند. ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان میزیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، تاریخ ذکر شده در منابع کهن را باید به روز رسانی کرد. امروز بعضی زرتشتیان آنرا در روز اسفند (سپندارمذ - پنجمین روز) از ماه اسفند (سپندارمذ) برابر با بیست و نهم بهمن در گاهشماری خورشیدی امروزین برگزار میکنند

 

جشن «سپندارمذگان» یا «اسفندگان»، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده و این روز به نام «مرد گیران» یا «مژدگیران» یا «مزدگیران» (=هدیه گرفتن از مردان) نیز در ادبیات فارسی بکار رفته است.

سپندارمذ یکی از امشاسپندان جاودانی مونث است. او مظهر پاکی، فروتنی، محبت، عشق، خلوص، فروتنی و پارسایی اهورامزدا است و در عالم مادی نگهبانی زمین و زنان نیک با اوست.

در مزدیسنا زندگانی عبارت است از طی مدارج سعادت و کمال در این جهان واز پرتو آن به ساحت قدس پروردگار پیوستن در جهان دیگر. (هفت مرحله روحانی- پیروی و کمک خواستن از امشاسپندان)

سپنتا آرمیتی (سپندارمذ) پاکی، فروتنی و محبت نام یکی دیگراز (چهارمین) امشاسپندان می‌باشد. سپندارمذ را در پهلوی سپندارمت، در اوستا سپنتا آرمیتیT و در فارسی سپندارمذ، سپندارمد، اسپندارمد، اسپندارمذ، سفندارمذ گویند.

پنجمین روز ماه و آخرین ماه سال موسوم به سپنتا آرمیتی (سپندارمذ) است. روز سپنتا آرمیتی (سپندارمذ) در اسفند ماه روز زنمادر است. در این روز جشن می‌گرفتند و زنان از شوهرانشان هدیه دریافت می‌کردند، ازاین رو به جشن مژدگیران معروف بوده است. بید مشک گل مخصوص سپنتا آرمیتی است.

                                         زیبا

این روزها بهانه ایست برای نشان دادن عشق ودوستی .اینروزها ناخواسته برمیگردی به آنروزهای اینروزها ....ومرور میکنی با خود ...اینروزها مثل همه روزهاست با این تفاوت که فرصتی برای " دوست دارم" گفتنها دوباره ودوباره ..فراموش نکنیم که زمان خیلی تند میگذره ومرگ هم که همچین غافلگیرت میکنه دیگه جاییی نمیمونه برای موکول کردن دوستت دارمها برای روزهای "حالا بعدمیگم ها "امیدوارم دوست داشتنها وگفتن دوستتـــــ دارم هایمان بدون تاریخ انقضا باشد ."دوستـتـــــــــون دارم"

                                              زیبا

می شود که تو باشی من عاشق تو نباشم ،
نمی شود که تو باشی درست همینطور که هستی و من هزار بار بهتر از این باشم و باز هزار بار عاشق تو نباشم ،
نمی شود می دانم ،نمی شود که بهاراز تو سر سبز تر باشد...

نادر ابراهیمی

 

 

پ.ن دوستــــت دارم با صدای آهستـــــــــــه.......

 

و باز هم تــــــــولد تـــــولد عزیز دل خاله ارشیا گلی لپ تپلی خودم مبارک .لمس بودنتــــــــــ مبارک نازنینمامیدورام دنیای روبرویت روشن ودرخشان وهمیشه موفق وسلامت باشی پسر باهوش ودوست داشتنی من

 

نوشته شده در ۱۳٩٠/۱۱/٢٦ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ توسط مامان الیانا نظرات ()


 Design By : Pichak